Shkrimet më të fundit

Antioksidantet dhe vlerat e tyre ne organizēm

Çdokush prej nesh ka antioksidantë ose radikalë të lirë të pranishëm në trup. Disa antioksidantë janë të prodhuar nga vetë trupi, ndërkohë që të tjerët mund t’i marrim duke ngrënë ushqime të pasura me antioksidantë. Trupat tanë gjithashtu prodhojnë dhe radikalë të lirë, si nën produkte të reagimeve qelizore. Për …

Read More »

3 mite për humbjen në peshë

Miti nr.1 : Hani më pak +Aktivitet fizik=Humbje peshe Kemi dëgjuar pafund udhëzime që njerëzit duhet të ndjekin për të humbur peshë: “Thjesht hani më pak dhe stërvituni më shumë”, “Mos hani kaq shumë”, “ Ka të bëjë vullneti”. Të gjithë e dinë që njerëzit që janë mbi-peshë zakonisht janë …

Read More »

Rreziqet e nitritit te natriumit qe nuk duhet t’i injoroni

Të klasifikuar në 2015 si kancerogjenë, mishrat e përpunuar kanë qenë në qendër të interesit publik dhe kërkimet shkencore kanë treguar që mishërat e përpunuar çojnë në gjendje vdekjeprurëse. Pra si është puna me mishrat e përpunuar që sjellin efekte kaq negative në shëndet? Pjesa e problemit shtrihet në përmbajtjen …

Read More »

Testi gjenetik – Pse është i rëndësishem të bëhet nga të gjithë

Nëpërmjet testit gjenetik dhe informacioneve lidhur me të është i mundur planifikimi i një rrugëtimi të personalizuar që do t’ju ndihmojë të arrini qëllimet tuaja më thjeshtë dhe më shpejtë, por mbi të gjitha të mbani rezultatet e arritura. Njohja e karakteristikave tuaja gjenetike do t’ju ndihmoj të bëni zgjedhje …

Read More »

Si te shmangni të vjellat gjatë shtatëzanisë

A jeni një grua shtatzënë që ka ndjesi të parehatshme përzierjesh? Shqetësimet e mengjesit gjatë shtatzanisë janë shumë të shpeshta? Shtatzania është e bukur por gjjthashtu dhe një fazë e rëndësishme në jetën e femrës. Dhe shqetësimet e mëngjesit është një fenomen mëse i zakonshëm që prek të gjitha femrat …

Read More »

Detoks pas festave

Nëse keni qenë shumë të zënë duke ngrënë vakte të shijshme, ëmbēlsira , duke konsumuar alkool apo pije të tjera, shanset janë që më së shumti jeni gati për një dietë detox pas pushimeve. Jo më ushqime të paketuara! Jo më ëmbëlsira! Jo më ushqime të skuqura! Por jo kaq …

Read More »

Molla e. BORËBARDHËS

Molla e Borebardhes Molla qe shtriga i dha Borebardhes mendohet qe nuk ka qene e helmuar,thjesht ai ka qene intolerante ndaj Fruktozes e thene ndryshe ka vuajtur nga fruktozemia. Fruktozemia eshte intolerance e lindur ndaj fruktozes,eshte semundje e rralle e cila vjen si pasoje e nje defekti ne zinxhirin enzimatik …

Read More »

Legjenda e Guava-s

Legjenda e Guava-s, nga folklori Filipinas Shume kohe me pare, jetonte nje mbret i cili drejtonte nje ishull te pasur e te begate. Ai kishte gjithcka qe nje mbret do te donte: fuqine, shendetin dhe gjithe ushqimet e shijshme qe s’mund te imagjinoheshin. Mbreti quhej Barabas. Mbreti Barabas ishte i …

Read More »

A e dini çfarë ndodh kur gatuhet veza?

  Vezët tolerojnë shumë mirë gatimin, por të ziera humbasin në tretshmëri. Është e rëndësishme të theksojmë se e verdha e vezës është e pasur me vitamina, kështu që nuk duhet t’i nënshtrohet efektit të temperaturës, pra do të ishte më mirë të përdorej e pagatuar. Një diskutim i kundërt haset …

Read More »

Lakra – vlerat ushqyese dhe benefitet

Për cfarë është e mirë lakra? Të ndara nga lakrat e egra në rajonet e Mesdheut mijëra vjet më pare, gjethet në varietet e sotme kanë ndonjëherë dallime interesante. Disa duken më të përhapura dhe të buta, ndërsa të tjerat të zbutura dhe të shtrënguara (mbështjellura). Ngjyrat ndryshojnë gjithashtu, duke …

Read More »

Kulumbritë – vlerat ushqyese dhe benefitet

  Për cfarë janë të mira kulumbritë? Kulumbritë nuk janë vetëm për zbukurim gjatë festave të fundvitit. Të njohura për shijen e tyre, janë një përbërës që sugjerohet pa masë në gatime të ndryshme, për të shtuar një shije ndryshe. Kulumbritë që rriten në pjesën veriore të SHBA-së dhe Kanadasë …

Read More »

Çikorja – vlerat ushqyese dhe benefitet në organizëm

©MSC Anila Kalleshi – Dietologe klinike Për cfarë është e mirë cikorja? Një bimë e zakonshme e cila shpesh keqkuptohet, cikorja i takon familjes së lulediellit dhe të margaritarëve të quajtur Asteraceae, kushërinjtë e afërt me marulet dhe dandelionet. Çikorja (Cichorium intybus) bën pjesë në familjen e barishteve të cilat …

Read More »

Dardha – vlerat ushqyese dhe benefitet në organizëm

©MSC Anila Kalleshi – Dietologe klinike Dardha (latinisht: Pyrus) është bimë  nga familja Rosaceae, frutat e së cilës përdorën për ushqim. Kjo bimë rritet  në pjesë të ndryshme të Evropës, Azisë dhe Afrikës. Dardha jeton rreth 300 vjet. Ngrënia e frutave të dardhës ndikon në përmirësimin e shëndetit të njeriut. …

Read More »