Dietat më të fundit

Dieta më e shëndetshme – dieta mesdhetare, menuja dhe aktiviteti fizik

Dieta Mesdhetare në bazë të studimeve të bëra ka treguar që mund t’ju mbrojë nga sëmundjet e zemrës, diabeti dhe obeziteti. Sipas kësaj  diete ju mund të konsumoni  shumë perime, fruta, drithëra integrale, vaj  ulliri (yndyrna të shëndetshme), pak peshk dhe mish.Kjo  dietë  është e pasur në antioksidantë dhe flavonoide, …

Read More »

DIETA E FRUTAVE DHE PERIMEVE

  Më e dobët me fruta dhe perime MSC Anila Kalleshi – Dietologe klinike E hënë: Mengjesi: 1 filxhan kafe, 1 fetë bukë e thek- ur (50 gr) (189, 5 kalori) Paradreke: një filxhan çaj jeshil Dreka:-Makarona (50gr) me perime (75 gr) (215 kalori);100 gr gjizë (115 kalori); 150 gr …

Read More »

Lakra – vlerat ushqyese dhe benefitet

Për cfarë është e mirë lakra? Të ndara nga lakrat e egra në rajonet e Mesdheut mijëra vjet më pare, gjethet në varietet e sotme kanë ndonjëherë dallime interesante. Disa duken më të përhapura dhe të buta, ndërsa të tjerat të zbutura dhe të shtrënguara (mbështjellura). Ngjyrat ndryshojnë gjithashtu, duke …

Read More »

Kulumbritë – vlerat ushqyese dhe benefitet

  Për cfarë janë të mira kulumbritë? Kulumbritë nuk janë vetëm për zbukurim gjatë festave të fundvitit. Të njohura për shijen e tyre, janë një përbërës që sugjerohet pa masë në gatime të ndryshme, për të shtuar një shije ndryshe. Kulumbritë që rriten në pjesën veriore të SHBA-së dhe Kanadasë …

Read More »

Çikorja – vlerat ushqyese dhe benefitet në organizëm

©MSC Anila Kalleshi – Dietologe klinike Për cfarë është e mirë cikorja? Një bimë e zakonshme e cila shpesh keqkuptohet, cikorja i takon familjes së lulediellit dhe të margaritarëve të quajtur Asteraceae, kushërinjtë e afërt me marulet dhe dandelionet. Çikorja (Cichorium intybus) bën pjesë në familjen e barishteve të cilat …

Read More »

Dardha – vlerat ushqyese dhe benefitet në organizëm

©MSC Anila Kalleshi – Dietologe klinike Dardha (latinisht: Pyrus) është bimë  nga familja Rosaceae, frutat e së cilës përdorën për ushqim. Kjo bimë rritet  në pjesë të ndryshme të Evropës, Azisë dhe Afrikës. Dardha jeton rreth 300 vjet. Ngrënia e frutave të dardhës ndikon në përmirësimin e shëndetit të njeriut. …

Read More »

Kajsitë – vlerat ushqyese dhe benefitet e saj

Përse janë të mira kajsitë? MSC Anila Kalleshi – Dietologe klinike Të pjekura, me ngjyrë të artë, me një aromë të ëmbël dhe sipërfaqe prej kadifeje – ose me një hije më intensive kur thahen- kajsitë janë të lidhura ngushtë me pjeshkët, kumbullat dhe nektarinën. Nganjëherë nën-vlerësohen si fruta, ndoshta …

Read More »

BORZILOKU – VLERAT USHQYESE DHE BENEFITET NË ORGANIZËM

Pse duhet t’a përdorim borzilokun në ushqimet tona?! ©MSC Anila Kalleshi – Dietologe klinike Kjo erëz e njomë, e njohur ndryshe si erëza e shenjtë është përdorur shekuj më parë si një bimë medicinale dhe ndër vite njerëzit kanë kultivuar mbi 60 lloje të borzilokut. Është një prej bimëve më …

Read More »

Acai Berry – vlerat ushqyese dhe benefitet

©MSC Anila Kalleshi – Dietologe klinike E ngjashme me rrushin dhe boronicat, Acai berry është kokërr e vogël në një ngjyrë të kuqe, e përbërë nga një grumbull farash, ku vetëm 15% janë të ngrënshme, të vjelura nga pemë të larta, të gjetura përreth lumit Amazon në Amerikën e Jugut. …

Read More »

Bizelet – vlerat dhe benefitet në organizëm

Bizelja është një bimë me origjinë aziatike. Funksionojnë si një plotësues Bizelet përmbajnë sasi të madhe të vitaminave të grupit B, por edhe vitaminë A e C. Problemi është se këto vitamina  mund të largohen me një zierje të tejzgjatur, prandaj duhet të bëni kujdes me gatimin. Mes mineraleve që …

Read More »

Dieta dimërore

DIETA DIMËRORE Cilët ushqime rekomandoni për stinën e dimrit? Kjo stine e ftohte dimri shpesh shoqerohet me simptomat e dhimbjeve te kockave, ndihesh më I lodhur, shfaqen dhimbje kockash, në mëngjes shpesh here ngriheni me djegie fyti dhe në mbrëmje me hundë të zëna? Ja çfarë Ju këshilloj që nuk …

Read More »

Dieta me 1200 kalori

  MENUJA E DIETËS 1200 KALORI   © MSC Anila Kalleshi – Dietologe Klinike DITA 1 MËNGJESI: komposto me fruta te thata , 1 fetë bukë integrale , qumësht i skremuar, reçel kajsie (1lugë gjelle) PARADITE : çaj jeshil me limon DREKA: supë me kungull osé supë e ftohtë jeshile …

Read More »

Çikorja – vlerat ushqyese dhe benefitet

Për cfarë është e mirë çikorja? Një bimë e zakonshme e cila shpesh keqkuptohet, cikorja i takon familjes së lulediellit dhe të margaritarëve të quajtur Asteraceae, kushërinjtë e afërt me marulet dhe dandelionet. Çikorja (Cichorium intybus) bën pjesë në familjen e barishteve të cilat gjejnë përdorim të rëndësishëm në kuzhinë, …

Read More »

Triumf në shkencë

E pandalshme energjike, një grua që nuk e njeh humbjen… Triumfon me çmim prestigjoz edhe në shkencë. Ky është kurorëzimi më i fundit, që nderon punën e dietologes së palodhur Anila Kalleshi, që na bën të gjithëve krenarë. Në 4 korrik 2017, në Hotel Schweizerhof në Luzern të Zvicrës, përmes …

Read More »