Dietat më të fundit

Dieta për sëmundjet e mëlçisë

Shkeputur nga “ Jeto shendetshem” Anila Kalleshi Dietologe klinike Mëlçia e zezë dhe lëngu që prodhohet prej saj luajnë rol të rëndësishëm në procesin e tretjes se ushqimit. Funksionet e mëlçisë – Mëlçia e zezë është gjëndër e madhe, e njohur si laborator biokimik i organizmit, pasi kryen një seri …

Read More »

Dieta ?! Jo vetëm

Jetojmë në një kohë ku ushqimi është shumë i rëndësishëm dhe e gjithë qenia jonë është e lidhur ngushtësisht me të. Një kujdes mjaft i madh vazhdimisht i është kushtuar shkencave të mirëfillta mjekësore si: biokimisë, farmakologjisë, fiziologjisë, etj., duke anashkaluaratë shkencë që ka lidhje të drejtëpërdrejte me qënien tonë …

Read More »

Concorde Lafayette

21 Shtator 2009 Kalleshi Center në “World Quality Commitment Award” u nderua me Trofenë e Artë në hollin e hotelit “Concorde Lafayette ” Hall në Paris.

Read More »

THE BIZZ EUROPE 2014

26 prill 2014 ne Hotel Hilton Molino në Venecia në eventin e përvitshëm “THE BIZZ EUROPE 2014” Business Exellence dhe anëtare Elite e Konfederatës Botërore të Biznesit (WORLDCOB)

Read More »

Dieta e shendetshme ne shtatezani

Në tremujorin e parë një grua shtatëzënë ka nevojë për ushqime të pasura me folate. Nëse ndiheni të uritura në mëngjes fokusohuni në ushqimet të cilat janë të pasura me vitaminë B6 që do të ju ndihmojnë të hiqni plogështinë e mëngjesit. Kujdes! Mbani pranë vetes tuaj biskota nëse keni …

Read More »

DIETA GJATE SHTATEZANISE

Jeni gjate periudhes se shtatezanis dhe duhet te konsumoni ushqime te shendeteshme dhe te kontrolluara per veten dhe femijen tuaj ?! Normalisht qe gjate kesaj pritje te embel ushqimet duhet te jene te perzgjedhura ne menyre qe te jene edhe ushqyese por gjithashtu te mos shtoni kilogram te teperta ne …

Read More »

DIETA E ANEMISE DHE LENGJET QE KESHILLOHEN KUNDER SAJ

Shkeputur nga libri “Jeto shendetshem” Anila Kalleshi Anemia është mungesa e hekurit në gjak i cili mund t’ju bëjë të ndiheni të lodhur dhe rraskapitur. Anemia është e lidhur me problemin e hemoglobinës, proteinave në rruazat e kuqe të gjakut që janë të pasura me hekur. Hemoglobina ndihmon që të …

Read More »

Dieta kunder mykut Candida Albicans

  Candida Albicans është një lloj myku i pranishëm tek të gjithë. Nëse gjendet në sasira të vogla ky lloj myku është i parrezikshëm, por kur shtohet shumë kjo mund të ketë pasoja te renda për shëndetin. Në një trup të shëndetshëm Candida Albicans mund te mbahet nën kontroll nepermjet …

Read More »