Dieta me 1200 kalori

 

MENUJA E DIETËS 1200 KALORI

 

© MSC Anila Kalleshi – Dietologe Klinike

DITA 1

MËNGJESI: komposto me fruta te thata , 1 fetë bukë integrale , qumësht i skremuar, reçel kajsie (1lugë gjelle)

PARADITE : çaj jeshil me limon

DREKA: supë me kungull osé supë e ftohtë jeshile pikante, një sallatë me jeshillliqe

PASDREKE: 1 kokërr pjeshkë, 1 lugë gjizë pa kripë

DARKA: peshk me perime ose fileto e pjekur në zgarë ,oriz kaf, 1 kupë luleshtrydhe

 

MENUJA E DIETËS 1200 KALORI

DITA2

MËNGJESI : kos pa yndyrë 125 ml me 1 filxhan boronica

PARADITE : çaj jeshil me limon ose kafe

DREKA : sallate jeshile me shparg dhe bizele ose sallate greke me 1 racion fasule, 1 fetë bukë të thekur.

PASDREKE : 1 mollë jeshile

DARKA: fileto viçi me lakër jeshile e zier ngadale

 

MENUJA E DIETËS 1200 KALORI

DITA 3

MËNGJESI : lëng pure me banane dhe boronicë, 1 fetë bukë e thekur me 2 lugë çaji gjalpë kikiriku

PARADITE : çaj jeshil me limon

DREKA : sanduiç me pulë ose karkaleca të pjekur, sallatë me rradhiqe

PASDITE : 1 kupë me luleshtrydhe

DARKA : Bamje dhe sallatë jeshile

 

MENUJA E DIETËS 1200 KALORI

DITA 4

MËNGJESI : omletë me perime, 1 gotë qumësht

PARADITE : çaj jeshil me limon

DREKA : fasule dhe sallatë sipas dëshirës

PASDITE : kos pa yndyrë

DARKA : Pulë e pjekur në zgarë, sallatë me spinaq e mjedër,shparg me limon

 

MENUJA E DIETËS 1200 KALORI

DITA 5

MËNGJESI : qumësht i skremuar me drithëra thekre, 1/2 banane

DREKA : 1 fileto viçi e pjekur, 2 patate te vogla të ziera me 2 karrota të spërkatura me limon

PARADITE : çaj jeshil me limon

PASDITE : 1 kastravec dhe një lugë gjizë

DARKA : Salmon me salcë mangoje, boronica të kuqe dhe pak rrush

 

MENUJA E DIETËS 1200 KALORI

DITA 6

MËNGJESI : lëng panxhari, karrotë dhe mollë jeshile, 1 fette biskotate

PARADITE : çaj jeshil me limon

DREKA: 1 racion bishtaja, 1 fetë bukë e thekur, sallatë sipas dëshirës

PASDITE: 1 kupë me kumbulla jeshile

DARKA: sallatë frutash dhe 1 kupë kos pa yndyrë

 

MENUJA E DIETËS 1200 KALORI

DITA 7

MËNGJESI : lëng portokalli i kuq, 1 fetë bukë thekre, 30 gr djath dhije

PARADITE : çaj jeshil me limon, 1 nektarinë

DREKA: makarona me domate dhe borzilok, sallatë mikse

PASDITE: 4-5 bajame, çaj jeshil me limon

DARKA: supë me kerpudha, brokoli pjekur me limon, sallatë mikse

 

MENUJA E DIETËS 1200 KALORI

DITA 8

MËNGJESI: mollë e pjekur me kanellë, një filxhan boronica, gjysëm filxhani kos pa yndyrë

PARADITE : çaj jeshil me limon

DREKA: bishtaja me sallatë miks

PASDITE: 1 lëng selinoje me 2 kivi

DARKA: mish pule i pjekur me hudhra ose kunguj, gjysem filxhani oriz kaf dhe 5 kokrra bajame

 

MENUJA E DIETËS 1200 KALORI

DITA 9

MËNGJESI: qumësht i skremuar me tërshërë

PARADITE : çaj jeshil me limon

DREKA: supë me bizele, patate me piper të kuq ,një fetë bukë gruri, sallatë sipas dëshirës

PASDITE: 1 degë selino, 1 tufë spinaq, ½ kastravec, 1 fetë ananas në frulator

DARKA: peshk ton me salcë ullinjsh osé karkaleca me mango dhe borzilok, sallate spinaqi me mjeder

 

MENUJA E DIETËS 1200 KALORI

DITA 10

MËNGJESI: 1 fetë bukë integrale me 2 lugë çaji gjalpë kikiriku

PARADITE : çaj jeshil me limon, 1 grusht qershi

DREKA: 1 porcion fasule me një sallatë sipas dëshirës

PASDITE: 125 ml kos pa yndyrë me 6-7 copa ananas

DARKA: kunguj, brokoli dhe lulelakër të zier, domate të pjekura në zgarë, një kupë me luleshtrydhe