dieta

Dieta më e shëndetshme – dieta mesdhetare, menuja dhe aktiviteti fizik

Dieta Mesdhetare në bazë të studimeve të bëra ka treguar që mund t’ju mbrojë nga sëmundjet e zemrës, diabeti dhe obeziteti. Sipas kësaj  diete ju mund të konsumoni  shumë perime, fruta, drithëra integrale, vaj  ulliri (yndyrna të shëndetshme), pak peshk dhe mish.Kjo  dietë  është e pasur në antioksidantë dhe flavonoide, …

Read More »

DIETA E FRUTAVE DHE PERIMEVE

  Më e dobët me fruta dhe perime MSC Anila Kalleshi – Dietologe klinike E hënë: Mengjesi: 1 filxhan kafe, 1 fetë bukë e thek- ur (50 gr) (189, 5 kalori) Paradreke: një filxhan çaj jeshil Dreka:-Makarona (50gr) me perime (75 gr) (215 kalori);100 gr gjizë (115 kalori); 150 gr …

Read More »

Dieta dimërore

DIETA DIMËRORE Cilët ushqime rekomandoni për stinën e dimrit? Kjo stine e ftohte dimri shpesh shoqerohet me simptomat e dhimbjeve te kockave, ndihesh më I lodhur, shfaqen dhimbje kockash, në mëngjes shpesh here ngriheni me djegie fyti dhe në mbrëmje me hundë të zëna? Ja çfarë Ju këshilloj që nuk …

Read More »

Dieta me 1200 kalori

  MENUJA E DIETËS 1200 KALORI   © MSC Anila Kalleshi – Dietologe Klinike DITA 1 MËNGJESI: komposto me fruta te thata , 1 fetë bukë integrale , qumësht i skremuar, reçel kajsie (1lugë gjelle) PARADITE : çaj jeshil me limon DREKA: supë me kungull osé supë e ftohtë jeshile …

Read More »

DIETA USHQIMORE PER HEPATITIN, KURAT BIMORE

  Hepatiti  është inflamacion i mëlçisë. Shoqërohet me vdekje të hepatociteve. Zverdhja i njohur ndryshe si ikter është një nga shenjat e sëmundjes dhe është pasojë e kolestazës intrahepatike. Gjithashtu shihen dhimbje barku, diarre, dobësi, mungesë oreksi, ethe. Transaminazat janë të rritura. Hepatiti viral 1. Viruset shkaktare janë viruset e …

Read More »

10 MENYRA EFEKTIVE SI TE KUJDESEMI PER DHIMBJEN E VESHKAVE

  Veshkat jane nje nga organet me jetike ne trupin tone. Veshkat largojne toksinat nga trupi jone,mbrojne metabolizmin tone dhe ruajne kontrollin e presioni te gjakut. Shpesh here ju mund te keni dhimbje te shpeshta te veshkave te cilat mund te krijohen nga shume asye si: mos ushqyerit shendetshem, konsum …

Read More »

Humbisni 4-5 kg me këtë dietë!

Nëse kërkoni të humbisni peshë dhe po kërkoni një regjim të caktuar ushqimor për rënien nga pesha  ju sugjeroj këtë menu. Është e këshillueshme që ky regjim , të shoqërohet dhe me aktivitet fizik  pasi  do t’ju mundësojë të humbni kile, dhe të krijoni një trup të tonifikuar dhe pa lëkurë …

Read More »

Si t’a kurojmë aneminë me smoothie

Anemia është mungesa e hekurit në gjak i cili mund t’ju bëjë të ndiheni të lodhur dhe rraskapitur. Anemia është e lidhur me problemin e hemoglobinës, proteinave në rruazat e kuqe të gjakut që janë të pasura me hekur. Hemoglobina ndihmon që të bartet oksigjeni në pjesë të ndryshme të …

Read More »