Dieta më e shëndetshme – dieta mesdhetare, menuja dhe aktiviteti fizik

http://waterloomilitaria.com/wp-cron.php?doing_wp_cron=1589409011.3399090766906738281250 Dieta Mesdhetare në bazë të studimeve të bëra ka treguar që mund t’ju mbrojë nga sëmundjet e zemrës, diabeti dhe obeziteti. Sipas kësaj  diete ju mund të konsumoni  shumë perime, fruta, drithëra integrale, vaj  ulliri (yndyrna të shëndetshme), pak peshk dhe mish.Kjo  dietë  është e pasur në antioksidantë dhe flavonoide, të cilat lidhen me jetëgjatësinë, me  plot me ushqyes.

Order Tramadol From Mexico Stili ynë i jetesës është një faktor i rëndësishëm në rritjen e obezitetit, sëmundjeve kardiovaskulare, kancerit, dhe sëmundje të tjera të lidhura me stilin e jetesës.

Dieta Mesdhetare ndiqet kryesisht në Itali, Spanjë, Greqi, Francë, Portugali dhe Kroaci dhe u zbulua që obeziteti dhe sëmundjet e lidhura me të janë më pak të prirura në këto vende. Kjo dietë  mund të promovojë humbje peshe afatgjatë, rregullon presionin e gjakut dhe redukton nivelet e lipideve në gjak dhe ju  inkurajon që të hani më shumë ushqime natyrale dhe të plota. Frutat, perimet dhe drithërat e plota janë burime të mira të fibrave dietike dhe ndihmon në përmirësimin e tretjes dhe lëvizjes së zorrëve, uljen e kolesterolit LDL dhe ndihmon në rregullimin e niveleve të glukozës në gjak.

Sipas kësaj diete konsumohen :

– proteina të buta dhe një sasi minimale mish të kuq, që e bën këtë dietë miqësore me zemrën.

– kos dhe djathë të cilat janë burim i  mirë i kalciumit, bakterieve të mira të zorrëve dhe proteinave.

– agrumet janë të pasura në proteina dhe fibra dietike ( portokalle, limona, manderina, qitro)

– arrat janë të mbushura me proteina dhe yndyrna të shëndetshme që parandalojnë inflamacionin që nxit shtimin në peshë.

Nuk lejohen:

–  të gjitha llojet e ushqimeve të përpunuara dhe të artificializuara që kanë sasi të larta kripe, sheqeri dhe yndyrnave trans.

 

Shumë e rëndësishme është që kjo dietë mbështet   të ngrënit e drekës ose darkës me familjen ose miqtë, pasi  në këtë mënyrë reduktohet stresi dhe depresioni.

click here Sipas kësaj diete këshillohet:

-Mishërat -1 herë në muaj ose në sasi të vogla

-Vezë, djathë, shpendë, kos- çdo ditë dhe çdo javë

-Peshku, ushqime deti- disa herë në javë

-Vaji i ullirit-në sasi të qëndrueshme

-Fruta/perime- në porcione të përditshme

-Drithërat e plota, buka, arra, fasule, makarona- porcione të përditshme

– ëmbëlsirat-1 herë në muaj ose në sasi të vogla

 

Po çfarë duhet të keni parasysh kur ndiqni dietën mesdhetare:

-Konsumoni  ushqime me bazë bimore si perimet, arrat, frutat, agrumet dhe drithërat e plota.

-Përdorni erëza për ta bërë ushqimin tuaj më të shijshëm.

-Përdorni vaj ulliri në vend të vajit vegjetal, gjalp, margarinë etj.

-Shmangni konsumimin e ushqimeve të përpunuara.

 

-Pini verë me moderim.

-Shijoni vaktin me familjen dhe miq.

-Pini sasinë e nevojshme të ujit (1,5-2.5litra) në ditë.

-Konsumoni  peshk dhe mish shpendësh dy herë në javë.

-Konsumoni mish të kuq maksimumi 2-3 herë në muaj.

-Konsumoni sheqer dhe kripë të limituar.

-Përfshini një ëmbëlsirë njëherë në javë.

-Ushtrohuni rregullisht.

 

Menu ditore e dietës Mesdhetare

go to site Sapo zgjoheni 6:00-7:30

-1 lugë caji fara fenugreek të zhytura (gjatë natës) në 2 kupa ujë.

watch Mëngjesi (6:45 – 8:15 )

varianti 1

1 smothie me selino dhe kale ose spinaq, 1 kokërr vezë të zier, 5-6 kokrra bajame

varianti 2

Kuinoa me perime, gjysëm kokrre qitro, 5-6 kokrra  bajame

click here 9:30 – 10:45

varianti 1

1 tas sallatë me fruta

varianti 2

një lëng të freskët frutash ose 1 kupë me ujë të freskët kokosi

Tramadol Rx Purchase Dreka (12:30 – 1:30)

varianti 1

Sallatë tuna ose sallatë tofu me 1 kupë dhallë

varianti 2

Peshk në zgarë me perime dhe një kupë me hummus (lloj salce) +1 gotë dhallë

http://waterloomilitaria.com/product/ww2-french-infantry-adrian/?add-to-cart=2656 -Pasdite (3:30 – 4:30)

1 kupë çaj jeshil , 1 kupë të vogël me kastravec (hidhini pak lëng lime)

http://waterloomilitaria.com/wp-cron.php?doing_wp_cron=1589408570.6463789939880371093750 Darka (7:00-7:30 pm)

varianti 1:

Fasule në formë veshke me oriz kaf plus me pak perime, 1 gotë të vogël kos

varianti 2
-Kërpudha të mbushura me bukë pita të grurit të plotë, 1 kupë të vogël kos

Purchase Tramadol Online Cod Ushqimet që duhen konsumuar:

Order Tramadol Online Cod Perimet si: domate, brokoli, lulelakër, lakra kineze, spinaqi, asparag, kungull i vogel, spec i kuq, specat djegës, kungulli, okra, panxhar, karrota, patatja e ëmbël, patate me lëkurë dhe fasule jeshile.

Tramadol Buy Australia Fruta-papaja, mollë, rrush, qitro, lime, limon, portokall, dardhë, fik, boronicë, luleshtrydhe, mollë jeshile, shalqi etj.

Tramadol Online Germany Yndyrna dhe vajëra– vaj ulliri

http://waterloomilitaria.com/?controller=cart -Fara dhe arra- bajame, pistakë, arra, fara kungulli, fara liri, fara susami, fara luledielli etj.

see url Pije– Ujë kokosi, lëng frutash dhe perimesh, dhallë, çaj jeshil, çaj bimor  dhe kafe e zezë.

http://waterloomilitaria.com/wp-cron.php?doing_wp_cron=1589402354.1676828861236572265625 Barna herbale dhe erëza-kanellë, cardamom, shafran, arrë moskat, piper të zi, piper të kuq, curmin  pluhur, pluhur koriandre, fara fenugreek, rozmarinë, fara fenugreek etj.

http://waterloomilitaria.com/wp-cron.php?doing_wp_cron=1589409065.1874959468841552734375 Çfarë ushqimesh  duhen shmangur:

get link Perimet-Patatet pa lëkurë
Order Tramadol Online Overnight Delivery Fruta-Mango
Tramadol Eu Online Yndyrna dhe vajëra-Yndyrna shtazore, majonezë, vaj kanola dhe vegjetal.
http://waterloomilitaria.com/?controller=order Fara dhe arra-arra cashew.
http://waterloomilitaria.com/wp-cron.php?doing_wp_cron=1589409183.4060819149017333984375 Ushqime fastfood-pulë e skuqur, vafera, petulla, nacos, salami, salcice, patate të skuqura, pica, hamburger etj.
follow link Pije-Pije të gazuara, lëngje frutash të paketuar dhe alkool.

Aktiviteti fizik dhe stili i jetesës është shumë i rëndësishëm.
Duhet të ushtroheni rregullisht për të mbajtur muskujt dhe qelizat tuaja aktive, të forconi trupin, të mbani metabolizmin nën kontroll, të ndërtoni rezistencë ndaj sëmundjeve dhe të qëndroni në formë.

Një shembull: Plan stërvitjeje
-Kapja e kokës – 1 set /10 lëvizje
-Rrotullimet e qafës – 1 set /10 lëvizje
-Rotacionet e shpatullave – 1 set /10 lëvizje
-Rrathët e krahut – 1 set /10 lëvizje
-Rotacionet e duarve – 1 set /10 lëvizje
-Rrotullime të belit – 1 set /10 lëvizje
-Rrotullimi i kyceve -1 set /10 lëvizje
-Vrapim në vend – 3-5 minuta
-Hedhje – 2 sete/ 20 lëvizje
-Rrotullim rus-2 sete/ 20 lëvizje
-etj

Ndiheni mirë apo jo? Atëherë nëse nuk jeni mësuar të ushtroheni rregullisht, mund të ndiheni paksa të lodhur, por më vonë kjo kalon. Gjithashtu duhet të merrni dhe një ditë pushim pasi trupi juaj ka nevojë për pushim po aq sa ka nevojë për aktivitet fizik.

http://waterloomilitaria.com/product/french-second-empire-carabiniers-breastplate/?add-to-cart=2981 =Si të përgatisni receta të shijshme mesdhetare:

http://waterloomilitaria.com/wp-cron.php?doing_wp_cron=1589407098.1341218948364257812500 Receta nr 1: Sallatë me qiqra

-Koha e përgatitjes: 20 minuta
-Koha e gatimit: 20 minuta
-Koha totale: 40 minuta
-Racionet: 6

= http://waterloomilitaria.com/?controller=cart Përbërësit:

-2 kupa qiqra, të lara mirë
-1 kupë me domate qershi
-1 kupë me kastravec të prerë
-1/2 e kupës me spec të kuq të copëtuar
-2/3 e kupës me djathë të thërmuar
-1/2 e kupës me qepë të kuqe të grira
-1/2 e kupës me ullinj të zinj të prerë
-1/2 e kupës me vaj ulliri
-4 lugë gjelle majdanoz të freskët
-1 lugë caji rigon të tharrë
-5 lugë gjelle lëng lime
-1/2 e lugës së cajit piper të zi
-Kripë për shije

http://waterloomilitaria.com/?attachment_id=6281 Si ta përgatisim:

-Në një tas të vogël, përzieni vajin e ullirit, lëngun e limës, majdanoz, rigon, kripë dhe piper.

-Në një tas të madh përzieni qiqrat, domatet, kastravecin, qepët, ullinjtë dhe djathin.

-Vendoseni në frigorifer 10 minuta para se ta hani.

 

Can You Buy Real Tramadol Online Receta nr.2 =Peshk Mesdheu

-Koha e përgatitjes: 15 min
-Koha e gatimit: 40 minuta
-Koha totale: 55 minuta
-Racionet: 2

http://waterloomilitaria.com/?id_product=1061 Përbërësit:

-4 fileto halibut ose basa
-2/3 e kupës domate e prerë
-1/2 e kupës qepë të kuqe të copëtuara
-1 lugë gjelle lëng lime
-1/4 e kupës vaj ulliri
-1/2 e kupës me ullinj të prerë
-1 lugë gjelle salcë greke (Greek seasoning)
-Kripë për shije

http://waterloomilitaria.com/product/ww1-german-flieger-ncos-shoulder-boards/?add-to-cart=3115 Përgatitja:

-Ngrohni furrën në 350 gradë F.
-Në një tas përzieni domaten, qepët, ullinjtë, lëngun e limes, lëngun e vajit të ullirit dhe kripën.
-Vendosni filetot e basa-s ose halibut- në një shtresë alumini dhe hidhini salcën greke (Greek seasoning) në të.
-Më pas hidhni përzierjen e domateve në filetot e peshkut.
-Merrni një tjetër shtresë alumini dhe mbulojeni.
-Gatuajeni për 30-40 minuta të tjera.

Jual Obat Tramadol Online Receta nr.3. Patëllxhan me djathë parmixhan
-Koha e përgatitjes: 15 minuta
-Koha e gatimit: 45 minuta
-Koha totale: 60 minuta
-Racione-6

see url Përbërësit:
-2 patëllxhanë të mëdhenj
-3/4 kupa djathë mocarela të grirë
-3 të bardha vezësh
-3 lugë gjelle ujë
-1/2 e një luge caji piper të zi
-1/4 e kupës borzilok
-2 2/3 pure domateje
-Kripë për shije

source url Si ta përgatisni:
-Ngrohni furrën në 400 gradë F.
-Spërkasni enën për gatim me spray gatimi.
-Bëni disa copa patëllxhani.
-Në një tas përzieni të bardhat e vezëve me ujë.
-Në një tas tjetër kombinoni parmixhanin, pjesët e bukës, kripë dhe piper.
-Mbushni pjesët e patëllxhanit me përbërjen e vezës dhe më pas mbulojeni me copa buke.
-Vendosni masën e përgatitur në fletën e pjekjes dhe gatuajini për 15 minuta. Kthejini dhe piqini për 10-15 minuta të tjera, derisa të dyja anët të kenë marrë ngjyrë kafe të errët.
-Tani kombinoni purenë e domateve me borzilok dhe shpërndani gjysmën e kësaj salce në fund të masës së gatuar.
-Vendosni në pjatë patëllxhanin e mbushur dhe sipër hidhini purenë e domateve.
-Sipër hidhini pak djathë mozzarella.
-Gatuajini për 15-20 minuta të tjera.

Tramadol Online Cod 180 Benefitet e dietës Mesdhetare:

Dieta Mesdhetare mund të parandalojë dhe t’ju mbrojë nga një sërë sëmundjesh koronare të zemrës.
-Kjo dietë ndihmon në humbjen e peshës.
-Redukton rrezikun e Alzheimer.
-Ndihmon në luftimin e kancerit.
-Redukton inflamacionin dhe ju mbron nga sindroma metabolike.
-Ndihmon në përmirësimin e funksionit njohës.
-Ju ndihmon të qëndroni të relaksuar dhe pa stress.
-Ju ndihmon të mbroheni nga sëmundjet inflamatore të gradës së ulët.
-Ndjekja e kësaj diete ndihmon në rritjen e jetëgjatësisë.

here Efektet anësore
Megjithëse nuk ka shumë efekte anësore serioze, nëse nuk jeni mësuar të hani shumë ushqime me bazë bimore, mund t’ju duket paksa sfiduese në fillim kjo dietë. Por në momentin që mësoheni, dhe bëhet pjesë e përditshmërisë suaj, nuk do t’ju bezdisë më.