Sallatë me drithëra e fruta pylli

Sasia: rreth 4 kupa
Koha e pregatitjes: 5 minuta
Koha e gatimit: rreth 20 minuta per drithrat
Koha Totale: rreth 25 minuta
Perberesit:
• Sallate : rreth 2 kupa drithra te gatuara( zakonisht perdorim manaferra gruri,provoni sallate quinoa , elb etj.. dhe miksojini ose pershtatini sipas deshires)
• Rreth 2 kupa spinaq te fresket ose te paketuara
• 1 kupe boronica te fresketa
• ¾ e kupes me djath te bardhe te integruar ( mund te perdorim dhe djath gouda dhie,djathe blu, djath ceder etj
• 1 kupe boronice te kuqe te thare
• ½ e kupes rrush te thate ose qershi te thara
• ½ e kupes bajame te prera
• ¼ e kupes borzilok te fresket , te grira imet

Pregatitja e mushtit te molles
• ¼ filxhan vaj ulliri
• ¼ filxhan mjalte
• ¼ filxhan uthull molle
• 2 luge caji Dijon mustarde
• ¾ luge caji kripe, per shije
• ¾ luge caji piper I zi , per shije

Udhezimet :
1.Sallata: Ne nje tas te madh shtoni te gjithe perberesit ne menyre te listuar; lini menjane vetem perbersit e mushtit te molles me mjalte.
2.Mushti I molles me mjalte :Ne nje kavanoz te vogel qelqi ose ne nje ene me kapak, shtoni te gjithe perberesit , vendosni kapakun mbi tas dhe tundini fuqishem te gjithe perberesit derisa te kombinohen bashke ose vendosini ne nje ‘shaker’. Hedhim mushtin e molles pas e kemi pregatitur. Me as hedhim dhe pak rigon mbi sallate per shije dhe nqs ju pelqen shtoni me teper. Ne qofte se ju nuk e perdorni te gjithe mushtin e molles , ruajeni pjesen tjeter ne frigorifer per ta sherbyer te ftohte dhe mund ta perdorni deri ne 1 jave. Spinaqi fishket me kalimin e kohes por do te zbutet nga frutat e thata gje qe e ben qe ju ta perdorni deri ne 3 dite pas