10 ushqimet qe duhet te jene ne tavolinen tuaj

Te gjithëve na pelqen te konsumojme here pas here gjate dites ushqim, ose ushqime qe na japin kenaqesi.
Eshte gjithmone e keshillueshme te konsumoni ushqime te shendetshme midis vakteve te cilat jo vetem qe do ta mbajne trupin tuaj te shendetshem por gjithashtu te stabilizojne nivelin e sheqerit ne gjak.
Konsumoni produkte te shendetshme te cilat jane te pasura me lende ushqyese si: hekuri, fibra, proteina, vitamina dhe minerale.
Ndiqni listen me 10 ushqimet qe mund ti konsumoni midis vakteve duke ruajtur te shendetshem trupin tuaj:

1. Frutat e thata
Fruatat e thata jane ushqimet me te mira te cilat mund ti mbani afer tavolines tuaj. Thuajse te gjitha frutat e thata kane ne permbajtje sasi te larte te mineraleve, proteinave dhe vitaminave.Personat,te cilet jane gjithmone ne kerkim per te konsumuar produkte te shendetshme duhet patjeter ti shtojne frutat e thata ne dieten e tyre sepse jane te larta ne kalori dhe me te mirat ne rast se keni uri dhe jeni ne levizje .Perdorini frutat e thata si molla, bananja, pjeshka, qershite,rrrushi. Ato jane produketet me te mira per femijet, per ti konsumuar ne ndryshim te vakteve, sepse jane te embla ne shije dhe te larta ne fibra.

2.Gjalpe arroresh
Ka lloje te ndryshme te gjalpit shume ushqyese pervec gjalpit te arres; te cilet jane shume te mira per tu konsumuar si ushqim I shpejte.Gjalpi I lajthise,gjalpe kikirike, gjalpi I bajames te cilet jane te larta ne protein, fibra, vitamina, lende ushqyese dhe minerale. Individet mund te aplikojne disa nga llojet e gjalpit te arres ose te tjere dhe ta shijoni duke e shoqeruar me caj ose kafe.

3.Fistiket
Fistiket jane te larta ne proteina ,minerale , fibra dhe vitamina. Kane nje shije te ndryshme dhe kercitese e cila pelqehet nga shume persona.Fistiket ndihmojne ne permisimin e semundjeve te zemres , ne menaxhimin e peshes, japin mbrojtje kunder hipertensionit dhe diabetit. Keto fruta te thata kane vite qe konsumohen dhe perdoren nga shume njerez ne te gjithe boten.

4. Cokollata e zeze
Te gjithe prej nesh e dime shume mire se cokollata e zeze ka nje shije shume te embel dhe te shijshme dhe shume njerez ‘vdesin’ ta konsumojne ate. Cokollata e zeze ka me qindra benefite per shendetin.Ndihmon ne uljen e presionit te gjakut,rrit imunitetin e trupit dhe humorin,lehteson hipertensionin, depresionin dhe stresin. Cokollata e zeze eshte e perbere nga farat e pemes se kakaos dhe eshte burimi me I mire per agjentet anti inflomatore dhe antioksidante. Ka ne permbajtje zink,magnez, fibra,hekur,magnesium,selenium, kalium dhe baker. Ju duhet patjeter ti fusni keto ushqime te shendetshme ne dieten tuaj .

5. Drithera te thata
Dritherat e thata jane kthyer ne nje mengjes te shendetshem dhe te shijshem per shume persona ne te gjithe boten. Vecanerisht femijet do te donin te shijonin drithera gjate mengjesit ose drekes se tyre. Nuk ndihmon thjesht ne ruajtjen e trupit shendetshem por gjithashtu permison metabolzmin dhe imunitetin. Keto drithera jane te larta ne vitamina, proteina dhe fibra. Ndaj mbajini keto ushqime te shendetshme prane tavolines tuaj.

6. Rrush I thate
Rrush I thate ose stafidhe eshte nje tjeter ushqim I shendetshem qe ju mund ta perdorni nepermjet vakteve . Do te jeni shume te lumtur kur te lexoni se nuk ka permbajtje kolesteroli apo yndyrna. Eshte me permbajtje te larta te lendeve ushqyese. Eshte e larte me hekur dhe vitamine B. Gjithashtu ka permbajtje te larte te karbohidrateve, te cilat permbajne mjaftueshem energji. Lehteson anemine,temperaturen dhe kapsllekun.

7. Frutat e thata
Fruatat e thata mund te gjenden lehtesisht ne dyqanet ose marketet prane shtepise tuaj. Mund ti merrni ne shije te ndryshme si luleshtrydhe, banane, mango, portokalle, manaferra dhe te tjera sipas frutit tuaj te preferuar. Keto produkte kane sasi te uleta sheqeri. Ju mund ti konsumoni lehtesisht ne cdo pjese te dites.

8.Granola
Granola eshte nje snack me permbajtje te ulet sheqeri e cila mund t’ju largoje ndjesine e urise.Ju mund ta konsumoni ate me qumesht ose caj dhe do te krijoje nje shije shume te mire. Eshte e larte me hekur dhe fibra, dhe ka 200 kalori ne nje pako te vetme. Gjithashtu parandalon kapsllekun dhe ndihmon ne tretje.Shume njerez zakonisht e perdorin me teper ne mengjes.

9.Arre kokosi
Lengu i arre kokosit eshte freskues dhe I shijshem. Ka ne permbajtje Vitamine C & B, hekur, antioksidante, kalcium,magnez,zink dhe magnesium. Lengu I arre kokosit ka disa benefite per shendetin. Mund te permisoje metabolizmin , parandalon gurin ne veshka, redukton presionin e gjakut dhe ndihmon ne tretje.

10. Tërshêrë
Tershëra ka ne permbajtje te larte, lloje te ndryshme te lendeve ushqyese si jane: Proteina,fibra,vitamina, hekur Vitamin C dhe Vitamine B6. Ndihmon ne largimin e urise dhe ne balancimin e nivelit te presionit te gjakut.Gjithashtu ndihmon ne permisimin e sistemit imunitar,funksionimin e muskujve dhe ne shendetin kardiovaskular. Duhet patjeter ta shtoni ne dieten tuaj pasi ju ndihmon ne ruajtjen e shendetit dhe peshes tuaj trupore.